ponedeljek, 25. marec 2013

Vzmetnice za malo denarja

Saj veste, kaj pravijo: malo denarja, malo muzike. In enako gotovo velja za vzmetnice. Pred dvema letoma sva z možem namreč kupila nove vzmetnice, tako za naju kot za hči. Stare so bile že precej dotrajane in na njih smo vsi slabo spali – če bi bilo možno, bi jih zamenjali že kakšno leto prej, a se zaradi plačevanja kredita za hišo žal ni izšlo.

Pazite, kje in za kakšno ceno kupite vzmetnice

Po nove vzmetnice smo se odpravili v enega od pohištvenih centrov, kjer so nam razkazali svojo ponudbo, vendar smo hitro ugotovili da takrat, kadar kupuješ kar tri vzmetnice hkrati, žal ne moreš poseči po najvišji kakovosti, saj je zalogaj kar velik. Tako smo izbrali vzmetnice, za katere je prodajalec zagotovil, da so dobre, vendar žal podcenjevanje in imajo zato tudi nižjo ceno – predvsem zato, ker je proizvajalec z Balkana in ga zaradi samega geografskega porekla ne štejejo med najboljše. Cena je bila res ugodna in prodajalcu smo verjeli, da gre za dober proizvod. Od takrat sta torej minili dve leti, in zdaj počasi ugotavljamo, da naše vzmetnice niso ravno tisto, kar smo pričakovali. Na začetku so bile res super, sedaj pa so se začele posedati pod našo težo. Sama tam, kjer imam običajno glavo, občutim kar precejšnjo vdolbino, in to me izjemno jezi. Tako da: če kupujete vzmetnice – pamet v roke! Poceni gotovo ni kakovostno, pa naj prodajalec to še tako zatrjuje!

sreda, 6. marec 2013

Prošnja za delo, prvi učinkovit korak do želene zaposlitve


Prošnja za delo je tisti prvi pomemben korak, ki ga mora storiti vsakdo, ki je v iskanju zaposlitve ali pa se odloča za menjavo delovnega mesta. Kadar pišete prošnjo imejte pred očmi vedno le eno, pomembno stvar in ta je trženje samega sebe. Le vi ste najboljši in najbolj uspešni in tega nikakor ne smete pozabiti. To je besedilo, s katerim se bolj ali manj uspešno predstavite in se prijavite za določeno delovno mesto. Seznam prostih delovnih mest najdete na tem naslovu. Verjetno se tega sami niti približno ne zavedate dovolj dobro, a prav prošnja je tista, ki vam lahko pomaga ustvariti kariero, hkrati je prodajno orodje, kjer prodajate zgolj in samo sami sebe. Zato je dobro, da poznate nekaj osnov pisanja saj bo prošnja za zaposlitev le tako zadostila vsem željam in potrebam. V prvi vrsti je pomembno, da veste, da v njej nikakor ni prostora za razne čustvene izpovedi. V njej je vsekakor potrebno biti odkrit in svoje dosedanje dosežke predstaviti na kar se da najboljši in učinkovit način. Učinkovita prošnja za delo bo napisana le, če je boste pisali sami, zato je še kako pomembno, da ne prosite drugih, da jo napišejo namesto vas. Pomoč je v vseh pogledih izjemno dobrodošla, a končni izdelek mora biti vedno le vaše delo. Prav je, da pomoč poiščete na spletnih straneh, a prošnja za delo ne sme biti prepis temveč vaš izvirnik. Le dobro napisana prošnja za delo je zagotovilo, da bo izmed kupa dobljenih ponudb prebrana prav vaša.

nedelja, 3. marec 2013

Kako delujejo pihala?

Pihala predstavljajo glasbene instrumente, iz katerih zvok izvabimo tako, da pihamo v ustnik. Zrak od tam potuje do jezička, kjer se cepi in nato izmenično potuje ven ter po instrumentu, rezultat pa je točno določen ton. S pritiskom na luknjice prilagajamo dolžino resonančne cevi pihala in na ta način dobimo raznolike tone. V osnovi ločimo sedem družin pihal: piščali, oboe, flavte, saksofone, klarinete, fagote ter ostale pihalne instrumente. Med piščali uvrščamo instrumente kot so žvegle, okarine, dude in dvojnice, različne sorte flavt pa so prečna flavta, kljunasta flavta, tenorska flavska, basovska flavta in druge. V kategorijo oboe spadajo na primer angleški rog, lovska oboa, ljubezenska oboa in sarusofon, v razredu klarinetov pa najdemo glasbila kot so mali klarinet, basovski klarinet, basetni rog, kontrabasovski klarinet in druga. Med pihali ločimo tudi različne vrste saksofonov, kot so basovski saksofon, tenorski saksofon, sopranino saksofon ali altovski saksofon, ter različne sorte fagotov, kot sta kontrafagot in navadni fagot. Glasbene zasedbe, ki igrajo na pihala, so simfonični orkestri, pihalne godbe ter pihalni orkestri. V simfoničnem orkestru na primer so v sekcijo pihal vključeni fagoti, klarieti, flavte in oboe, pihalni kvintet pa je sestavljen iz roga, klarineta, oboe in flavte. Saksofoni so najbolj razširjeni na področju jazza, saj predstavljajo glavno glasbilo tovrstne glasbe. Zanimivo je, da je saksofon nastal kot kombinacija lesenega pihala in kovinskega trobila, poleg jazzovske glasbe pa je razširjen tudi v plesnih ansamblih, v zabavni glasbi in vojaških godbah.